انواع رنگ آمیزی آلومینیوم

انواع رنگ آمیزی آلومینیوم
رنگ آمیزی پروفیل آلومینیومی از متداول ترین خدماتی است که در دنیای صنعت جریان دارد. امروزه با گسترش تکنولوژی شاهد استفاده از فلز آلومینیوم در صنایع متفاوت میباشیم. رنگ آمیزی فلز آلومینیوم سبب میشود تا این محصولات علاوه بر آن که جلوه نو و تازه ای بدست بیاورند، ماندگاری و طول عمرشان نیز افزایش یابد.
رنگ آمیزی قطعات آلومینیومی نیاز به چند مرحله اضافی در فرآیند آماده سازی دارد تا بهترین نتیجه را داشته باشد.برای مثال، برای اینکه رنگ به سطح آلومینیوم بچسبد، باید با سنباده زدن شروع کنید.این را می توان با کاغذ سنباده متوسط برای کمک به “خراش” سطح انجام داد.سپس یک پرایمر را دنبال کنید که یک پوشش پایه جامد ارائه می دهد تا رنگ شما به سطح آلومینیوم بهتر بچسبد. این کارها به شما یک رنگ کاری با کارایی بالا می دهد که در هر شرایط آب و هوایی بادوام می ماند. با این حال، اگر می خواهید دوام بیشتری داشته باشید، توصیه می کنیم آن را با یک سیلر یا روکش پوشش دهید و بگذارید حداقل 24 ساعت کامل در هوا خشک شود.

انواع رنگ آمیزی آلومینیوم

رنگ آمیزی پروفیل آلومینیوم مانند رنگ کردن های ساده نمیباشد و شرایط خاصی را می طلبد. به طور کلی از 2 روش برای رنگ آمیزی پروفیل آلومینیومی استفاده میشود:
  1.  رنگ آمیزی الکترولیتی: در این روش فلز آلومینیوم در محلولی آغشته به نمک فلزی قرار میگیرد تا تمامی منافذ آن پر گردند. سپس با عبور جریان مستقیم برق از محلول الکترولیتی، یون های H به سمت کاتد و OH منفی به سوی آند، که همان فلز آلومینیوم میباشد، حرکت میکند. در ادامه لایه اکسیدی مد نظرمان بر روی سطح فلز تشکیل میگردد. در مرحله بعدی با استفاده از ترکیبات شیمیایی و رسوب نمک فلزی، حفره های سطح فلز پوشیده میشوند و با آب بندی نهایی رنگ آمیزی آلومینیوم به پایان میرسد.
  2. رنگ آمیزی شیب: این روش آسان تر از روش الکترولیتی است، زیرا تنها کافیست که آلومینیوم را در مخزن رنگی قرار داده تا رنگ ها بر بدنه فلز بنشینند. سپس با آب یونیزه شده سطح فلز را میجوشانند تا از هرگونه واکنش بعدی جلوگیری کنند. تهیه آلومینیوم رنگی برای نمای ساختمانی و لوازم خانگی یک نیاز ضروری است.

انواع رنگ آمیزی آلومینیوم

تولید آلومینیوم رنگی در کارخانه به چه صورت است؟

آلومینیوم براساس نوع سازه ذوب شده و بصورت ورقه و یا پروفیل آلومینیوم در می آید. پس از انجام تمام پردازش و خدمات نظیر پانچ، خمکاری و برش ورق آلومینیوم وارد مرحله رنگ آمیزی شده و براساس نوع سازه و هدف نهایی بوسیله اسپری و رنگ مایع و یا رنگ پودری، رنگ شده و حرارت می بیند تا رنگ برروی آن ثابت شود و آماده نصب در محل مورد نظر گردد.

نحوه نگهداری از آلومینیوم رنگ آمیزی شده چگونه است؟

برای حفظ کیفیت رنگ آلومینیوم می توان از رنگ های بادوام نظیر رنگ های پودری استفاده کرد. همچنین تمیز کردن مداوم سطح آلومینیوم و محافظت از آنها در برابر نور خورشید و باران و رطوبت نیز می تواند طول عمر رنگ را افزایش دهد.

آیا آلومینیوم رنگ آمیزی شده قابلیت جوشکاری دارد؟

جوشکاری آلومینیوم با استفاده از روش های جوشکاری جذبی امکان پذیر است، اما ممکن است نامرتب باشد. برخی از بهترین روش ها برای استفاده در طول فرآیند عبارتند از جوشکاری TIG با جریان متناوب یا مستقیم یا جوشکاری MIG. جوشکاری روی رنگ، کار عاقلانه‌ای نیست. در واقع، جوشکاری و کار با اشیایی که قبلا رنگ شده است، با هر روشی، کاملاً مشکل ساز است. مثلا میتواند دود مضر و دود بیش از حد در هنگام جوش ایجاد کند. معمول است که جوشکارها فلز را آسیاب می‌کنند تا رنگ را از بین ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و پشتیبانی