انواع پروفیل درب و پنجره از لحاظ کارکرد و جنس

انواع پروفیل درب و پنجره از لحاظ کارکرد و جنس
درب و پنجره از گذشته تا به امروز در تمام ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته است. اما در گذشته به دلیل عدم وجود مصالح با کیفیت امروزی معمولا از مصالح سنتی مثل چوب برای ساخت پروفیل های درب و پنجره استفاده می گردید. با پیشرفت علم و فناوری و همچنین کشف فلزات مختلفی مثل آهن، فولاد، آلومینیوم و… استفاده از این فلزات برای ساخت انواع پروفیل درب و پنجره نیز توسعه پیدا کرد. در ادامه نیز پروفیل های یو پی وی سی، کامپوزیت و ترکیبی نیز به این منظور استفاده شدند.
به طور کلی انواع پروفیل پنجره و درب از لحاظ جنس شامل موارد زیر هستند:

انواع پروفیل پنجره و درب از لحاظ جنس

1. انواع پروفیل پنجره و درب چوبی: اگر به دنبال اسم انواع پروفیل درب و پنجره می گردید، پروفیل چوبی یکی از انواع آنها است. چوب در کنار مزایایی مثل عایق بودن از لحاظ دما، مقاومت نسبتا خوب و دوستدار محیط زیست بودن، در برابر آتش سوزی، پوسیدگی و نفوذ حشرات بسیار آسیب پذیر می باشد.
2. پروفیل های درب و پنجره فلزی:پروفیل های فلزی درب و پنجره خود به چند بخش تقسیم می شوند. در حقیقت در ساخت این پروفیل ها ممکن است از فلزات مختلف و آلیاژهای متفاوتی استفاده گردد. به طور کلی انواع آلومینیومی، آهنی، گالوانیزه، فولادی و… انواع این پروفیل ها از لحاظ جنس محسوب می شوند.
  • انواع پروفیل درب و پنجره آهنی:آهن یکی از اولین فلزاتی بود که توسط بشر کشف شد و از آن در ساخت وسایل و ابزارآلات مختلف استفاده شد. انواع پروفیل پنجره آهنی نیز از اولین پروفیل های درب و پنجره ای بود که استفاده از آن گسترش یافت. پروفیل های پنجره  و درب آهنی اگر چه ارزان، در دسترس و مقاوم است اما انتقال دمای بالا، امکان زنگ زدگی و خوردگی از معایب آن می باشد.
  • پروفیل های درب و پنجره از جنس آلومینیوم: الومینیوم به دلیل به دلیل ویژگی هایی مثل وزن سبک و مقاومت بالا در برابر خوردگی بسیار محبوب است. به همین دلیل از آن در ساخت انواع پروفیل آلومینیوم درب و پنجره نیز استفاده می گردد.
  • دیگر انواع درب و پنجره فلزی: پروفیل های فلزی درب و پنجره تنوع بسیار بالایی دارند. به جرات می توان گفت که انواع پروفیل پنجره آهنی و آلومینیومی پر کاربرد ترین ها در این زمینه هستند اما انواع دیگری نیز وجود دارد. برای مثال انواع پروفیل درب و پنجره برنجی، فولادی، گالوانیزه، آلیاژهای مختلف و… نیز شامل این نوع پروفیل ها می شوند.
3. انواع پروفیل پنجره UPVC: پروفیل های درب و پنجره یو پی وی سی از پلی وینیل کلرید سخت شده به دست می آید. در واقع این پروفیل‌ها همان پروفیل‌های pvc هستند که با افزودن مواد سخت‌کننده خواص آن ارتقاء یافته است. امروزه ساختمان های زیاده به استفاده از انواع پروفیل درب و پنجره یو پی وی سی روی اورده اند تا زیبایی و امنیت بیشتری را ایجاد کنند. از نکات مثبت یو پی وی سی باید به طول عمر بسیار بالا، قیمت مناسب، عایق بودن در برابر صوت و دما، ضد حریق بودن، سازگاری با محیط زیست و… اشاره کرد.
4. انواع پروفیل پنجره کامپوزیتی: کامپوزیت نوعی دیگر از بین انواع پروفیل های درب و پنجره از لحاظ جنس محسوب می شود. کامپوزیت GRP و FRP از پلاستیک تقویت شده و همچنین الیاف شیشه ساخته می شود. هر چند این نوع پروفیل پنجره در کشورمان و حتی در دنیا کم کاربرد تر از سایر انواع است اما مزایای قابل توجه آن باعث شده است تا کم کم مورد استقبال قرار گیرد. وزن بسیار پایین در برابر فولاد، مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی، مقاومت و استحکام کلی بسیار بالا، مقاومت در حرارت بالا و آتش سوزی، عایق الکتریکی و… از نقاط قوت این نوع پروفیل درب و پنجره به حساب می آید.
انواع پروفیل درب و پنجره از لحاظ کارکرد و جنس

 انواع پروفیل درب و پنجره از لحاظ کارکرد

انواع پروفیل درب و پنجره آهنی و سایر انواع متریال استفاده شده در تولید این پروفیل ها رو معرفی کردیم. اما اگر با دقت بیشتری به آنها نگاه کنید، خود این پروفیل ها نیز از بخش های مختلفی در ساختار درب و پنجره تشکیل شده اند. به طور کلی این بخش ها شامل لنگه، چهارچوب و ستون است. هر کدام از این ها نیز خود به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. بنابراین انواع پروفیل پنجره از لحاظ کارکرد شامل موارد زیر است:
  • پروفیل فریم درب و پنجره که به نوعی چهارچوب اصلی درب یا پنجره را تشکیل می دهد.
  • پروفیل فیم های میانی که از آن برای ساخت ستون های میانی استفاده می گردد.
  • پروفیل های درب و پنجره پانل که به عبارتی قسمت پاخور درب یا پنجره را تشکیل می دهد.
  • پروفیل لنگه که در اصل برای باز کردن یا بستن درب یا پنجره کاربرد دارد.
  • پروفیل زهوار دو یا تک جداره که کاربرد آن نگهداری از پانل و شیشه است.
  • پروفیل میانی که سطح برش آن به شکل شکل T  بوده و در پروفیل انواع پنجره به عنوان کتیبه یا بخش کننده افقی محسوب می شود.
  • پروفیل اتصال قاب به قاب که در زمانی استفاده می شود که دو پنجره دقیقا در کنار یکدیگر نصب شوند.

افتخار شرکت ما (آلومینیوم پادرناز) این است که به عنوان یک مجموعه کاملا ایرانی با تلاش و کارآفرینی برای جوانان این مرز و بوم ، کالای با کیفیت ایرانی به مشتریان عزیز خود ارائه میدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و پشتیبانی