رنگ پودری الکترو استاتیک چیست و چه مزایایی دارد؟

رنگ پودری الکترو استاتیک چیست و چه مزایایی دارد؟
رنگ پودری الکترو استاتیک به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد در بسیاری از صنایع جایگزین رنگ مایع شده است.

رنگ الکترواستاتیک چیست؟

رنگ الکترواستاتیک، رنگی صنعتی است که هم در رنگ‌های پودری، هم در رنگ‌های مایع کوره‌ای در صنایع رنگ و پوشش تولید می‌شود و در زمینه رنگ‌ آمیزی انواع سطوح فلزی کاربرد وسیعی دارد. رنگ‌های پودری الکترواستاتیک بهترین نوع رنگ صنعتی هستند که کمترین اثرات مخرب زیست‌ محیطی را دارند و سلامت کارگران را تهدید نمی‌کنند. در حال حاضر نیز در طیف گسترده‌ای از صنایع، از رنگ‌ پودری استفاده می‌شود. البته انتخاب استفاده از رنگ‌های پودری یا الکترواستاتیک مایع، بستگی به کارخانه‌ دارد. اما به نظر می‌رسد رنگ‌های پودری کوره‌ای بهترین انتخاب برای صنایع فلزی باشند.

رنگ پودری الکترو استاتیک چیست و چه مزایایی دارد؟

مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک چیست؟

 رنگ پودری الکترواستاتیک بین رنگ‌های مختلف بالاترین و بهترین کیفیت در نوع خود دارد و از بهترین مواد برای مقاومت برای مدت طولانی استفاده شده است. طبق بررسی‌های که انجام شده تمام رنگ های پودری به ازای هر کیلوگرم می‌تواند بین 6 تا 9 متر فضا را پوشش دهد!
پوشش پودری در رنگ پودری الکترواستاتیک، روشی بسیار محبوب برای رنگ آمیزی قطعات است و رنگ‌ها و روکش‌های زیادی در دسترس است. پوشش پودری با استاندارد Mil spec طیف وسیعی از مزیت‌ها را نسبت به روش‌های رنگ آمیزی معمولی ارائه می‌دهد و پوششی بادوام و جذاب را به همراه دارد. از اثرات زیست محیطی تا هزینه آن، در ادامه مزایای پوشش های پودری را بررسی خواهیم کرد:
  1. بهره وری: به دلیل انرژی الکترومغناطیسی که برای اعمال پودر به قطعات استفاده می‌شود، تقریباً هیچ ضایعاتی در فرآیند پوشش پودری وجود ندارد. علاوه بر این، یک متخصص می‌تواند به مقدار لازم (یا کمتر) پودر را در یک برنامه استفاده کند. به جای اینکه اجازه دهید قطعات بین لایه ها خشک شوند، همه چیز به یکباره انجام می‌شود که باعث صرفه جویی در هزینه و زمان می‌شود.
  2. نگهداری آسان: نگهداری پوشش پودری آسان است. هیچ حلال یا پاک کننده خاصی مورد نیاز نیست. از آنجایی که این پوشش ها در برابر خوردگی و آسیب بسیار مقاوم هستند، هیچ نگرانی در مورد زنگ زدگی و سایر آسیب های مربوط به تمیز کردن وجود ندارد.
  3. کم هزینه بودن: در کنار پولی که با حذف مراحل اضافی پس انداز خواهید کرد، پوشش پودری از چند راه دیگر مقرون به صرفه است. مواد مورد استفاده مطابق با مشخصات کار خریداری می‌شود. این پودر نسبت به رنگ هزینه کمتری دارد و هنگام ذخیره سازی فضای کمتری را اشغال می‌کند.
  4. ماندگاری بسیار زیاد: پوشش پودری نسبت به سایر گزینه‌ها بادوام تر است. هنگامی که خشک می‌شود، پودر در فرآیند پیوندهای شیمیایی ایجاد می‌کند و یک پوشش انعطاف پذیر و بادوام ایجاد می‌کند. قطعات با پوشش پودری در برابر خوردگی، پوسته پوسته شدن و خراشیدگی بسیار مقاوم هستند.
  5. تنوع بسیار بالا: در حالی که پوشش پودری با مشخصات mil دارای چند پوشش و رنگ رایج است، یکی از بزرگترین مزایای این روش، پتانسیل سفارشی‌سازی است. تولید کنندگان پودر ترکیبات منحصر به فردی را ایجاد می کنند تا با هر رنگ، بافت و پایانی مطابقت داشته باشد. گزینه های رقابتی کمی از نظر تطبیق پذیری و دامنه وجود دارد.
  6. ایمنی محیط زیست: از آنجایی که پودر فاقد مواد شیمیایی و حلال های سمی است، برای استفاده و دفع بی خطر در نظر گرفته می‌شود. این فرآیندها هیچ ماده شیمیایی مضری را در هوا آزاد نمی کنند و زباله کمتری تولید می کنند. با این حال، نقاشان متخصص می دانند که از استنشاق پودر خودداری کنند و از وسایل ایمنی استفاده کنند که تماس با پوست را به حداقل می رساند.
  7. کیفیت بسیار بالا: اعمال پوشش پودری و فرآیندهای خشک کردن، پوششی ایجاد می کند که در هیچ محصول رنگ دیگری یافت نمی شود. از آنجایی که پودر ذوب می شود و به صورت جامد تغییر شکل می دهد، سطحی صاف و بدون چکه و ریزش ایجاد می کند. بنابراین، در صورت بروز اشتباه، نیازی به سمباده زدن یا پرداخت مجدد نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و پشتیبانی