پروفیل چهارچوب فرانسوی چیست؟

پروفیل چهارچوب فرانسوی چیست؟

پروفیل فرانسوی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، چهارچوب به محل اتصال درب و پنجره به دیوار منازل مسکونی و ساختمان‌های اداری گفته می‌شود. اگرچه در سالیان قدیم برای درب و پنجره از چهارچوب چوبی استفاده می‌شد؛ اما در چند سال اخیر، چهارچوب فلزی با توجه به مقاومت بالاتر، ایمنی بیشتر و … به انتخاب اول مهندسین ساخت و ساز تبدیل شده است. این مقدمه را گفتیم تا به سراغ اصل مطلب، یعنی پروفیل چهارچوب فرانسوی برسیم: چهارچوب فرانسوی نوعی پروفیل باز است که در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید شده و برای ساخت درب و پنجره، از محبوبیت زیادی برخوردار است. این پروفیل به روش نورد گرم و با استفاده از رول فرمینگ تولید می‌شود و دارای ضخامتی بین 2 تا 2.5 میلی‌متر و طولی معادل 6 متر است که هر کدام از این سایزها به قیمت پروفیل بستگی دارد.

مشخصات و ویژگی‌های پروفیل فرانسوی

اولین ویژگی مهم پروفیل فرانسوی، وزن آن است. به طور معمول، چهارچوب فرانسوی در ردیف پروفیل‌های سنگین وزن قرار می‌گیرد؛ به شکلی که یک شاخه 6 متری با ضخامت 2 میلی‌متر از این پروفیل، معادل 23.7 کیلوگرم وزن دارد. همان‌طور که قبلا اشاره شد، چهارچوب فرانسوی در ضخامت بین 2 تا 2.5 میلی‌متر و طول ثابت 6 متری روانه بازار می‌شود. دو نوع پروفیل فرانسوی در بازار موجود است که به ترتیب، پروفیل 2 و 7 هستند. پروفیل فرانسوی 2 برای کارهای عمومی و پروفیل 7 فرانسوی برای موارد امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
پروفیل چهارچوب فرانسوی چیست؟

مزایا و معایب پروفیل فرانسوی

از جمله مهم‌ترین مزایای استفاده از پروفیل فرانسوی برای درب و پنجره، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1.  مقاومت: پروفیل‌های فولادی همگی مقاوم و مستحکم هستند. استحکام پروفیل فرانسوی به طور خاص دو دلیل دارد. اول شکل سطح مقطع آن و دوم ورق سیاه مصرفی به عنوان ماده اولیه تولید. این ساختار قدرت و استحکام کلی سازه را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. این چهارچوب‌ها در واقع تضمینی برای مقاومت خوب در و پنجره در برابر شرایط نامساعد آب و هوا و زلزله است.
 2. انعطباق‌پذیری: برای در و پنجره‌های نما و حتی فضای داخلی بنا نوع طراحی و زیبایی اهمیت زیادی دارد. پروفیل فرانسوی این امکان را به طراحان و معماران می‌دهد که بتوانند هر نوع طراحی و ساختاری را به کمک این نوع پروفیل اجرا کنند.
 3. سرعت بالا ساخت: باتوجه به این که نمونه‌های پیش ساخته این مقاطع در بازار موجود است، در زمان ساخت بنا، سازنده دیگر نیازی به خم یا جوشکاری قطعات فولادی برای ساخت چهارچوب ندارد. این مورد باتوجه به حجم بالا مصرف این نوع پروفیل در ساختمان اهمیت دو چندان پیدا می‌کند.
 4. دوستدار محیط زیست: تمامی انواع مقاطع فولادی، محصولاتی دوست‌دار محیط زیست هستند. چرا که با عمر مفید طولانی آن‌ها دیگر نیازی به تعویض مجدد مقاطع در کوتاه مدت نیست که این خود برابر با تولید زباله کمتر است. همچنین با اتمام دوره مصرف آن‌ها، پروفیل فرانسوی قابل بازیافت است. با بازیافت این مقاطع هم زباله وارد طبیعت نمی‌شود و هم نیازی به استخراج آهن و استفاده از منابع و معادن نیست.

و همچنین معایب آن نیز شامل:

 1. عموما نصب این پروفیل‌ها نیازمند زمان است زیرا در هنگام نصب باید قسمتی از دیوار را تخریب کرد و شاخک‌های چهارچوب را در دیوار جا زد و بعد دوباره دیوار را بازسازی کرد.
 2.  پروفیل‌ها وزن بالایی دارد و جابجایی آن را سخت است.
 3. از طرفی این پروفیل‌ها در برابر رطوبت مقاومت بالایی نداشته و به مرور زمان زنگ می‌زنند و برای مناطقی که رطوبت بالایی دارند، مناسب نیستند. در صورت استفاده از این پروفیل‌ها در مناطق مرطوب باید مدام آن را رنگ کاری کرد تا میزان خوردگی آن کمتر شود.

کاربرد پروفیل یا همان چهارچوب فرانسوی

همان طور که میدانید چهارچوب‌ها در واقع قاب و پایه‌هایی هستند که می‌توان بر روی آن‌ها اجزا ثانویه (در و پنجره) را نصب کرد. چهارچوب فرانسوی یکی از کاربردی‌ترین نمونه‌های همین مقاطع است. اغلب به عنوان چهارچوب درب ورودی ساختمان، درب و پنجره اتاق‌ها از این مقاطع استفاده می‌شود. علاوه‌بر این به عنوان نرده کنار راه پله و دیوارها نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. اصلی‌ترین حوزه‌هایی که عموما از چهارچوب فرانسوی در آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از:
 1. ساختمان‌های مسکونی: برای ساخت چهارچوب در و پنجره‌های انواع ساختمان‌های مسکونی اعم از ویلایی، آپارتمانی و حتی مجتمع‌های بزرگ از این نوع پروفیل استفاده می‌شود. ویژگی‌های مطلوب و البته عمر مفید طولانی پروفیل فرانسوی آن را به یکی از بهترین انواع مصالح ساختمانی تبدیل کرده است.
 2. فضاهای تجاری و ادارات: در ساختمان‌های اداری و تجاری که نوع طراحی و البته هزینه ساخت اهمیت زیادی دارد چهارچوب فرانسوی گزینه‌ی بسیار مناسب است که هم استحکام مورد نظر را در سازه ایجاد می‌کند و هم از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه است.
 3. ساختمان‌های صنعتی: منظور از ساختمان صنعتی سازه‌ای چون انبار و کارخانه است که عموما به فضاهایی بسیار بزرگ و باز نیاز دارند. مقاومت خوب پروفیل فرانسوی دلیل اصلی گسترش موارد مصرف این نوع پروفیل در این زمینه است.
 4. موسسات آموزشی: طراحی زیبا و ایجاد ساختار مستحکم از جمله پیش‌نیاز های ساخت فضای آموزشی مناسب است. باتوجه به این که با استفاده از پروفیل فرانسوی سازه از هر دو این ویژگی‌ها بهره‌مند خواهد بود، قطعا چهارچوب فلزی فرانسوی گزینه‌ای مطلوب برای این مورد است.
 5. پروژه‌های زیرساختی: در پروژه‌های زیرساختی چون پل، ایستگاه قطار و ورزشگاه‌ها هم از این نوع مقاطع استفاده می‌شود. قدرت و مقاومت چهارچوب‌های فلزی تضمینی برای استحکام و طول عمر سازه حتی در برابر بارها سنگین و نیروهای دینامیکی است.

پروفیل چهارچوب فرانسوی چیست؟

روش تولید پروفیل چهارچوب فرانسوی

جهت تولید این محصول، از ورق سیاه استفاده می‌شود. پس از انتقال این ورق به کارخانه تولید پروفیل، رول‌های ورق باز می‌شوند و با استفاده از دستگاه‌های برش مخصوص به ابعادی معین برش می‌خورند. مرحله بعد، فرم‌دهی ورق سیاه است؛ این کار به روش رول فرمینگ انجام می‌شود. در مرحله فرمینگ ورق تغییر شکل پیدا می‌کند و به پروفیل چهارچوب فرانسوی تبدیل می‌شود. در نهایت پروفیل‌های تولیدشده در طول 6 متر بریده و بسته‌بندی می‌شوند.

خرید پروفیل‌های فرانسوی

آلومینیوم پادرناز یکی از معتبرترین تولید کننده در زمینه آلومینیوم و پروفیل های شاخه با مقاطع صنعتی و نیمه صنعتی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و پشتیبانی