پروفیل چیست و کاربردهای آن کدام است؟

پروفیل چیست و کاربردهای آن کدام است؟

پروفیل چیست؟

پروفیل یا اصطلاحا profile یک نوع محصول از متریال فولاد، آهن یا سایر متریال‌ها است که به شکل طولی، با سطح مقطع مشخص و ابعاد معینی تولید می‌شود. به عنوان مثال پروفیل‌های آلومینیومی یا upvc از جمله پروفیل‌های پرکاربرد هستند که از آن‌ها برای ساخت درب و پنجره در صنعت ساختمان استفاده می‌شود.

انواع پروفیل

به منظور دسته بندی صحیح انواع پروفیل، آن‌ها را از چند جنبه طبقه بندی کرده‌ایم که شامل:
 1. شکل ظاهری
 2. کاربرد
 3. وزن
 4. جنس

انواع پروفیل از لحاظ شکل ظاهری

پروفیل‌ها از لحاظ ظاهری می‌توانند در دو دسته عمده پروفیل باز و پروفیل بسته قرار بگیرند.
 1. پروفیل باز: از مهم‌ترین پروفیل‌های باز می‌توان به تیرآهن، نبشی و ناودانی، پروفیل Z و تسمه اشاره کرد.
 2. پروفیل بسته: در طرف دیگر، از جمله مهم‌ترین مقاطع پروفیل بسته لوله، قوطی پروفیل در مقاطع مربع و مستطیل و پروفیل HSS می‌باشند. نکته بسیار مهم که در این مرحله به آن اشاره شده است، عبارت قوطی پروفیل است. باید توجه داشت که قوطی پروفیل فقط بخش کوچکی از محصولات پروفیل را در برمی‌گیرد و این دو عبارت نباید بجای هم به کار روند.

انواع پروفیل از لحاظ وزن

این نوع محصولات از لحاظ وزن به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. پروفیل‌های سنگین معمولا از ورق سیاه با ضخامت بالاتر از ۱.۵ میلی‌متر ساخته می‌شوند. این نوع پروفیل دارای استحکام بالایی بوده و اغلب در موارد صنعتی به کار برده می‌شود. اما پروفیل‌ سبک یا مبلی به دلیل ضخامت کم ورق‌های استفاده شده، دارای وزن کمی بوده و معمولا در مصارف ساختمانی کاربرد دارند.
پروفیل چیست و کاربردهای آن کدام است؟

انواع پروفیل از لحاظ جنس

پروفیل‌ها متناسب با نوع سطح مقطع و همچنین محل مورد استفاده خود می‌توانند از جنس‌های مختلفی ساخته و طبقه‌بندی شوند. بر همین اساس، در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین جنس‌هایی که پروفیل از آن ساخته می‌شود می‌پردازیم:
 1. پروفیل آهنی: می‌توان گفت بالاترین میزان حجم تولید پروفیل‌های مختلف، مربوط به پروفیل آهنی است. آهن به دلیل خواص مهندسی ممتاز نسبت به قیمت خود، در بسیاری از کاربری‌های عمومی، بهترین گزینه پیشنهادی می‌باشد.به طوری که عمده پروفیل‌های مورد استفاده در ساختمان سازی نظیر؛ تیرآهن، نبشی و ناودانی آهنی هستند.
 2. پروفیل آلومینیومی: عمده‌ترین کاربرد پروفیل‌های آلومینیومی در ساخت در و پنجره های ساختمان می باشد. آلومینیوم به دلیل وزن مخصوص پایین، استحکام ویژه هم اندازه فولاد و قیمت تولید پایین، در مصارف عمومی پروفیل‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 3. پروفیل گالوانیزه: پروفیل گالوانیزه به دلیل پوششی که بر روی سطح خود دارد نسبت به پروفیل آهنی، مقاومت به خوردگی بالاتری را از خود نشان می‌دهد و می‌تواند در محیط‌های جغرافیایی مرطوب بازدهی بیشتری داشته باشد. البته لازم به ذکر است که طبیعتا به دلیل اضافه شدن مرحله پوشش‌دهی به فرایند تولید پروفیل، قیمت پروفیل گالوانیزه نسبت به پروفیل مشابه آهنی، بالاتر می‌باشد و باید بررسی شود که آیا استفاده از آن مقرون به صرفه است یا خیر.
 4. پروفیل استیل: پروفیل استیل به دلیل هزینه بالا برای تولید با محدودیت‌هایی روبرو است. به عنوان مثال، تولید تیرآهن استیل به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست و به همین دلیل تولید آن اصلا متعارف نمی‌باشد. اما به عنوان مثال، قوطی پروفیل استیل می‌تواند در مصارف خاص که نیاز به استحکام و مقاومت به زنگ زدگی بالا به صورت همزمان مورد نیاز است، به کار برود.
 5. پروفیل کامپوزیتی: پروفیل کامپوزیتی از جمله پروفیل‌هایی است که در آن از مواد ترکیبی استفاده می‌شود. این محصول به واسطه ویژگی‌های کاربردی خود، طرفداران زیادی را در بازار ایران پیدا کرده است. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی، طول عمر زیاد، ایمنی مناسب در برار ارتعاشات به ویژه زلزله و سبک بودن آن اشاره کرد.
پروفیل چیست و کاربردهای آن کدام است؟

انواع پروفیل از لحاظ کاربرد

پروفیل‌ها از لحاظ کاربرد به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:
 1. پروفیل ساختمانی
 2. پروفیل صنعتی

مزایای پروفیل

پروفیل آهنی به دلیل توخالی بودن مقطع، نسبت به سایر مقاطع وزن کمتری دارد ولی در عین حال مقاومت سازه را تا حد زیادی افزایش می‌دهد؛ در نتیجه استحکام ساختمان و سازه مورد نظر نیز بالا می‌رود. درواقع می‌توان سازه سبک‌تر با مقاومت بالاتری را با کمک پروفیل ایجاد کرد.

قیمت پروفیل‌ها چگونه محاسبه می‌شد؟

عوامل بسیاری بر قیمت نهایی این محصول، تاثیر گذار هستند؛ روند تولید و روش به کاررفته می‌تواند قیمت نهایی پروفیل را کم و زیاد کند، فراموش نکنید که نحوه بسته‌ بندی و کیفیت نهایی محصول نیز تاثیر شایانی بر قیمت پروفیل‌ دارد. هرچقدر که کیفیت خود پروفیل و فرایند بسته‌ بندی بهتر باشد، قیمت نیز به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد.
شما می توانید با کیفیت ترین پروفیل ها را از ما بخواهید برای تماس با ما کلیک فرمایید.

روش های تولید پروفیل

تولید پروفیل به دو روش سردکاری و گرمکاری انجام می‌شود. در روش سردکاری، توده‌ای از استیل با ضخامت مشخص به شکل پروفیل خم می‌شود. در این روش، استفاده از نیروهای بسیار بالا و تجهیزات خاصی از جمله پرس‌های هیدرولیک و ماتریس‌های خمشی لازم است.
در روش گرمکاری، توده‌ای از استیل با قطر بزرگتر به شکل پروفیل خم می‌شود. در این روش، توده  استیل به دمای بالا گرم می‌شود تا از خاصیت انعطاف‌پذیری بالای آن استفاده شود. سپس با استفاده از دستگاه‌های خمشی خاص، پروفیل به شکل دلخواه خم می‌شود.
در هر دو روش، پس از خم شدن پروفیل، مراحل پردازش بعدی شامل برش، سوراخ‌کاری و تمیزکاری انجام می‌شود تا پروفیل نهایی به شکل دلخواه و با کیفیت بالا تولید شود.
روش های تولید پروفیل شامل موارد زیر می‌باشد:
 1.  روش کششی: در این روش، قطعه فلزی به صورت طولانی و باریک کشیده می‌شود تا به شکل پروفیل درآید. این روش برای تولید پروفیل‌هایی با شکل های ساده و بدون پیچیدگی مناسب است.
 2. روش اکستروژن: در این روش، قطعه فلزی از یک سوراخ کوچک عبور می‌کند و تحت فشار قرار می‌گیرد تا به شکل پروفیل درآید. این روش برای تولید پروفیل‌هایی با شکل های پیچیده و با تغییرات شدید در قطر مناسب است.
 3. روش رول فرمینگ: در این روش، قطعه فلزی به صورت چرخشی روی دو رول قرار می‌گیرد و تحت فشار قرار می‌گیرد تا به شکل پروفیل درآید. این روش برای تولید پروفیل‌هایی با شکل های پیچیده و با تغییرات شدید در قطر مناسب است.
 4. روش پرس کردن: در این روش، قطعه فلزی به صورت پرس شده و تحت فشار قرار می‌گیرد تا به شکل پروفیل درآید. این روش برای تولید پروفیل‌هایی با شکل های ساده و بدون پیچیدگی مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و پشتیبانی