پنجره ترمال بریک چیست؟ مزایا، معایب، کاربردها

پنجره ترمال بریک چیست؟ مزایا، معایب، کاربردها
امروزه در اکثر کشورها، بهینه ‌سازی انرژی در ساختمان، تبدیل به یک مساله جدی شده است. بیشتر گرمای یک ساختمان، از طریق پنجره ‌ها و درب ‌های آن خارج می ‌گردد. در خانه‌ های قدیمی و حتی برخی خانه ‌های مدرن، چهارچوب درب و پنجره از آهن یا نهایتاً آلومینیوم ساخته می ‌شود. ایراد اصلی این فلزات این است که انتقال حرارتی بالایی دارند. پروفیل‌ پنجره ترمال بریک در واقع شکل بهینه ‌شده پروفیل‌ آلومینیومی پنجره است. ویژگی اصلی این پروفیل، عایق بودن آن در برابر خروج گرمای ساختمان می ‌باشد.

مزایای استفاده از پنجره‌های دوجداره ترمال بریک

استحکام و مقاومت بالای آن در برابر خطراتی مانند آتش‌سوزی، از بهترین مواردی است که می‌توان به‌آن اشاره کرد. به‌همین علت هم آن را نوعی پنجره ضدحریق می‌دانند؛ همچنین پنجره‌ ترمال بریک در برابر خوردگی و پوسیدگی دوام بسیار بالایی دارد؛ راندمان عالی و طول عمر بالا از دیگر مزایای آن محسوب می‌شود و آن را به یک نسل جدید از پنجره‌ها تبدیل می‌کند.
با درنظرگرفتن تمامی جوانب می‌توان با جرات گفت که این نوع از پنجره‌ها، به این دلیل که از پروفیل upvc تولید می‌شوند، دارای کیفیت بهتری هستند. در ادامه بیشتر با ویژگی‌های پروفیل ترمال بریک آشنا می‌شویم.
1.طرح و رنگ‌های متنوع: اگر قصد دارید در محیط ساختمان خودتان از پنجره‌های عایق دارای رنگ‌بندی استفاده کنید، پنجره ترمال بریک دوجداره رنگی این امکان را برای شما فراهم می‌کند. با این کار شما می‌توانید از انواع طرح‌ها و رنگ‌های متنوع برای زیباسازی ساختمان استفاده کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد استفاده از این نوع پنجره را دارید، از مدلی استفاده کنید که دارای پوشش آنادایز است؛ زیرا این پوشش مقاومت کافی در برابر اشعه مضر خورشید را دارد و از ایجاد مشکلاتی مانند پوسته‌پوسته شدن و رنگ‌پریدگی جلوگیری می‌کند.
2.ضد زلزله و ضد سرقت: پنجره‌های ترمال بریک ضد‌زلزله هستند و این موضوع به دلیل وزن سبک این پنجره‌ها است. به‌علاوه باید گفت ساختار این پنجره طوری طراحی شده که سارقین نمی‌توانند به‌آسانی آن را شکسته و وارد فضای داخلی شوند؛ به همین علت می‌توان امنیت پروفیل ترمال بریک را تضمین کرد.
3.مهربان با محیط‌ زیست: مواد اولیه در ساخت پروفیل پنجره ترمال بریک، قابل بازیافت هستند و جز مصالح ساختمانی سبز محسوب می‌شوند؛ چرا‌که از این فلزات به‌عنوان دوستدار طبیعت و محیط‌زیست یاد می‌کنند.
4.کاهش‌دهنده اتلاف انرژی: پنجره‌های آلومینیومی به دلیل خاصیت رسانا بودن، باعث عبور گرما، سرما و اتلاف انرژی می‌شوند. به همین دلیل در میانه پروفیل آلومینیومی، یک لایه‌، دوخت یا پانچ شده که این کار باعث ازبین‌بردن خاصیت رسانا بودن پروفیل آلومینیوم می‌شود. این لایه پلیمری به لایه پلی‌آمید معروف است و از ورود گرما و سرما به داخل واحد ساختمانی و بالعکس جلوگیری می‌کند. جنس پلی‌آمید از نوعی پلاستیک سخت و مهندسی شده با الیاف شیشه‌ای است.
5.مدرن با طراحی زیبا: پروفیل ترمال بریک نسل جدیدی از پنجره‌ها به شمار می‌آید که علاوه‌بر مزایایی که در بالا به آن اشاره کردیم، دارای نوار پلی‌آمید است. این نوارها جهت ارتقاء پنجره استفاده می‌شوند. از مهم‌ترین مزایای نوار مذکور این است که در هنگام زیادشدن اختلاف دمای بیرون و داخل، نوار پلی‌آمید وارد عمل شده و از انتقال حرارت جلوگیری می‌کند.
پنجره ترمال بریک چیست؟ مزایا، معایب، کاربردها

معایب پنجره‌ های ترمال بریک چیست ؟

در برابر مزایایی که برای پنجره ترمال بریک و به ویژه پنجره آلومینیومی ترمال بریک گفته شد، این پنجره ها یک عیب به نسبت بزرگ دارند. هزینه ی بالای استفاده از پنجره های آلومینیومی ترمال بریک از دغدغه اصلی مصرف کنندگان است. استفاده از آلومینیوم ایرانی به دلیل کیفیت بالا می تواند هزینه ساخت را تا دو برابر افزایش دهد. قرارگیری پروفیل ترمال بریک می تواند شکل پروفیل آلومینیومی را تغییر دهدکه مورد پسند برخی از معماران و طراحان ساختمان نیست.

علت نام‌گذاری پنجره ترمال بریک چیست؟

اگر بخواهیم علت نام‌گذاری پنجره‌های ترمال بریک را بررسی کنیم باید بگوییم که این نام به دلیل وجود صفحه‌ای به نام ترمال بریک است. این صفحه مانند پلیت است که بین دو بخش آلومینیومی پنجره قرار می‌گیرد و از انتقال گرما و سرما جلوگیری می‌کند. وجود این عایق نه تنها در پنجره‌های ترمال بریک بلکه در انواع پنجره فرانسوی، پنجره دوجداره رنگی و… نیز امکان‌پذیر است و می‌تواند بهره وری انرژی را به میزان چشمگیری افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و پشتیبانی